Доступність посилання

ТОП новини

Справа добровольця Тумгоєва: чому горіло сміття під ГПУ


Сутички під Генеральної прокуратурою України. Київ, 17 вересня 2018 року
Сутички під Генеральної прокуратурою України. Київ, 17 вересня 2018 року

Близько сотні активістів пікетували Генеральну прокуратуру на знак протесту проти екстрадиції до Росії учасника війни з російськими гібридними силами Тимура Тумгоєва та з вимогою припинити практику видачі людей на запит Росії. У Генпрокуратурі у цьому проблеми, однак, не вбачають. Очільник відомства Юрій Луценко заявив, що близько сотні людей на рік Україна передає на такі запити, а Росія у відповідь віддає Києву розшукуваних осіб.

Активісти праворадикальних організацій та колишні і нинішні бійці добровольчих батальйонів притягли під будівлю Генпрокуратури і підпалили сміттєвий бак, розбили кілька вікон, а також обмалювали стіни та асфальт перед входом графіті з вимогою звільнення очільника відомства Юрія Луценка.

Як пояснив Радіо Свобода учасник мітингу, активіст С14 Євген Карась, сутички почалися через відмову пропустити всередину будівлі через центральних вхід народних депутатів, які прийшли говорити з Луценком щодо видачі Росії Тимура Тумгоєва.

«Я абсолютно переконаний, що цього взагалі не планувалося. До цього призвела суто свинська поведінка прокуратури, яка навіть двері не хоче відчинити», – каже він.

Як неофіційно повідомили медики на місці події, внаслідок сутичок мітингувальників та силовиків до них звернулись близько двох десятків постраждалих з обох боків, в основному – через сльозогінний газ.

Силовик «поливає» себе зі сльозогінного балончика під час сутичок поліції та активістів під будівлею Генпрокуратури, Київ, 17 вересня 2018 року
Силовик «поливає» себе зі сльозогінного балончика під час сутичок поліції та активістів під будівлею Генпрокуратури, Київ, 17 вересня 2018 року

Дісталося також журналістці каналу NewsOne Дарині Білері: під час прямого включення в ефір дівчину закидали яйцями, а потім на неї напала жінка у вишиванці і вдарила по обличчю. Пізніше поліція повідомила про затримання зловмисниці.

Постраждала журналістка NewsOne
Постраждала журналістка NewsOne

У чому полягає справа Тумгоєва

31-річного Тимура Тумгоєва видали російським силовикам вночі 12 вересня. Перед цим чоловік подавав клопотання до української влади про надання йому притулку в Україні через можливі переслідування, але не отримав його.

Як пояснив ситуацію Генпрокурор Юрій Луценко, Тумгоєва затримали через розшук Інтерполом за підозрою в участі у сирійському конфлікті на боці угруповання «Ісламська держава». За словами генпрокурора, сам Тумгоєв підписав протокол про це після свого арешту. Натомість, доказів участі Тумгоєва у конфлікті на Донбасі у складі українських добробатів за два роки, поки суд розглядав екстрадиційну справу, ніхто не надав, каже Луценко.

«Більше того, після зміни запобіжного заходу приблизно рік тому, коли пана Тумгоєва суд, за погодженням з прокуратурою, звільнив з-під варти до завершення екстрадиційного процесу, він, згідно з технічними даними українських спецслужб, перебував за тридцять кілометрів вглиб українських мирних територій від Маріуполя лише менше ніж тиждень. Тому про будь-яку участь фактичну в АТО пана Тумгоєва ми дізналися лише із заяв. Ставлю під сумнів таку участь», – заявив генпрокурор.

Командир 8-го окремого батальйону «Української добровольчої армії»​ Андрій Гергерт («Червень») стверджує, що Тумгоєв воював у батальйоні імені Шейха Мансура на боці України, а зараз у Росії йому загрожує смертельна небезпека.

Прокуратура в особі Єніна віддала людину на смерть
Андрій Гергерт («Червень»)

«Тимур в Росії – не жилець. Тимур буде ліквідований або замордований. Сьогодні десятки на черзі за тією самою статтею готові до видачі Росії. За «тероризм». Росіяни написали «тероризм», а наша прокуратура в особі Єніна (Євген Єнін, заступник генпрокурора – ред.) віддала людину на смерть», – заявив він і обіцяв «вивести тисячі людей» на вулиці, якщо до кінця тижня Євгена Єніна не звільнять з посади.

Як зазначила Радіо Свобода депутат Верховної Ради Оксана Корчинська, також присутня на мітингу, в Генпрокуратурі їй заявили про близько 30 чоловіків, які перебувають «у списку» на видачу Росії.

«У нас зараз Генпрокуратура підтвердила, що Росія вимагає екстрадиції близько 30 негромадян України, а скільки вимагається (передачі Росії – ред.) громадян України, ми з вами не знаємо, тому що вони закривають від нашого Інтерполу цю частину (списку розшукуваних осіб – ред.)», – зауважила вона.

Кого і кому Україна видавала раніше

Генпрокурор Юрій Луценко заявив про близько сотні людей на рік, які передаються до Росії у рамках міждержавних угод, а Росія, у свою чергу, передає Україні тих, кого та розшукує.

Водночас, як зауважує координатор проекту «Без кордонів» Максим Буткевич, жодного із високопосадовців із команди екс-президента Віктора Януковича, як і його самого, досі не повернули, аби ті постали перед українським судом, а Україна, у свою чергу, зволікає із видачею Росії, наприклад, екс-прем’єра Арсенія Яценюка, якого підозрюють в участі у Першій чеченській війні разом із засудженими у Грозному Миколою Карпюком і Станіславом Клихом.

Максим Буткевич
Максим Буткевич

За його словами, Україна свого часу підписала конвенцію проти катувань, яка забороняє видавати людину до держави, де їй загрожують тортури, і така саме стаття є у Європейській конвенції з прав людини – але ці статті ігноруються.

«І безвідносно до того, чи воював пан Тумгоєв на боці України, чи був він у лавах ІДІЛ, виглядає тепер так, що видавши його до Росії, Генпрокуратура порушила міжнародні зобов’язання України, і зробила це не вперше», – каже правозахисник.

Зокрема, він згадує випадок із Амінат Бабаєвою із Дагестану, яку фактично передали на руки російським силовикам українські колеги 2016 року, а також минулорічне видворення російського антикорупційного активіста Володимира Єгорова, якого вивезли на кордон «невідомі з посвідченнями СБУ». Але саме в рамках екстрадиційної процедури щодо Російської Федерації – випадок Тумгоєва є першим за багато років, зазначає Буткевич.

«Насторожує те, що зовсім нещодавно був інший скандальний випадок, але там двох громадян Туреччини було так само передано до Туреччини за очевидно політично вмотивованими запитами, і, наскільки нам відомо, з порушенням українського законодавства», – говорить він.

Йдеться про двох громадян Туреччини – журналіста Юсуфа Інана та бізнесмена Селіха Зеки, які у липні цього року за загадкових обставин зникли з території України та опинилися під арештом на батьківщині. В українській Генпрокуратурі та Службі безпеки тоді заявили, що їм про це нічого не відомо.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ:

Генпрокурор Луценко повинен звільнити Єніна за видачу ФСБ Росії добровольця – Корчинська

Екстрадиція добробатівця Тумгоєва до Росії​

Без права на притулок. Україна і вигуки ФСБ «тримайте терориста!»​

  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

  • Зображення 16x9

    Віталій Панасюк

    До команди Радіо Свобода приєднався у січні 2018 року. Працюю оператором проєкту #ВУкраїні (спільний телепроєкт документальних репортажів Української служби Радіо Свобода та телеканалу «Настоящее время»).

    У ЗМІ працюю із 1994 року. До Радіо Свобода працював у телевиробництві телеоператором новин, програм та документальних проєктів. Як оператор-постановник брав участь у зйомках документальних фільмів «Розщеплені на атоми», «Діти перемоги». Лауреат премії «Телетріумф» за операторську роботу над документальним фільмом. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG